w trosce o twoje zęby

Stomatologia

Chirurgia stomatologiczna

- Chirurgiczne usuwanie zębów
- Chirurgiczne wydłużanie korony zęba
- Podcinanie dziąseł (laserowe lub tradycyjne
- Chirurgiczne wydłużanie zęba
- Plastyka dziąseł (przeszczep)

Rehabilitacja zaburzeń stawów skroniowo- żuchwowych

- szyna Gerbera (TENS)

Endodoncja (kanałowe leczenie zębów)

Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu.

Stomatologia dziecięca

- leczenie stomatologiczne za pomocą sedacji
- fluoryzacja (lakierowanie)
- lapisowanie

Protetyka

- korony, mosty, licówki, szkielety
- prace kombinowane

Periodontologia

- skaling
- piaskowanie zębów
- kiretaż (otwarty, zamknięty)
- regeneracja ( augmentacja kości)

profilaktyka

- wizyty kontrolne
- wizyty adaptacyjne
- fluoryzacja (lakierowanie)
- systematyczne oczyszczanie zębów celem leczenia ostrych przewlekłych chorób przyzębia

Implanty

Implanty to protezy, które stosuje się, gdy zostanie usunięty cały ząb wraz z korzeniem.

Stomatologia zachowawcza

- leczenie próchnicy zębów
- wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków
- leczenie pourazowych zębów stałych
- odbudowę korony zębowej

SEDACJA W STOMATOLOGII U DZIECI

DZIECKO NA FOTELU DENTYSTYCZNYM BEZ LĘKU, BEZ BÓLU

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą może w znaczący sposób wpłynąć na jego przyszłe nastawienie do leczenia stomatologicznego. Idealnym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie dziecka w realia gabinetu dzięki wizytom adaptacyjnym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do stomatologa trafia po raz pierwszy mały Pacjent z zębami już wymagającymi leczenia. Strach i towarzyszący mu stres znacząco wpływają na przebieg całej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bardzo duży poziom stresu u dziecka uniemożliwia niekiedy podjęcie skutecznego działania przez dentystę. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla dziecka jak i rodzica.

GDY ODDECH DAJE USPOKOJENIE

Sedacja wziewna polega na podaniu bezwonnego gazu z tlenem, za pomocą maseczki o owocowym zapachu zakładanej na nos.
Uspokojenie gazem rozweselającym jest bezpieczne i nieszkodliwe. Z powodzeniem można stosować tę metodę u dzieci powyżej 3. roku życia. Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej spełnia polecenia lekarza. Ponadto, gaz rozweselający, wykazuje także delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów.
Za pomocą sedacji wziewnej uzyskujemy ograniczenie jego świadomości oraz częściowe zniesienie czucia bólu. Cały czas jest utrzymywany kontakt z dzieckiem – jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta.

N2O skutecznie zmniejsza lęk pacjenta. Ciekawym efektem działania gazu rozweselającego jestamnezja, chociaż nie doznają jej wszystkie dzieci. Dzieci po prostu nie pamiętają co się działopodczas leczenia, a dla wielu z nich wszystko w gabinecie stomatologicznym jest obce iprzerażające. W rezultacie większość pacjentów kompletnie wyzbywa się lęku przed kolejna wizytąu dentysty. Dla dzieci leczonych z użyciem podtlenku azotu zabiegi stomatologiczne stają sięprzyjemna zabawą. Maluchy, które z płaczem przychodziły do gabinetu staja się opanowanymi,ufającymi lekarzowi pacjentami.

Sedacja wziewna szczególnie polecana jest dla małych Pacjentów wykazujących silny stres i lękprzed leczeniem, jak również dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową oraz z wymiotami natle nerwowym.

Sedacja pomocna jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą czy

padaczką, gdyż zmniejsza u nich ryzyko ataku spowodowanego stresem.

Nie są konieczne specjalne przygotowania małego pacjenta do sedacji. Poza wstrzymaniem się odspożywania posiłków na 3 godziny przed zabiegiem, istotne jest, aby dziecko miało drożny nos,przez który będzie mogło oddychać. Gaz rozweselający przestaje całkowicie działać już po kilkuminutach od zakończenia zabiegu.

Rehabilitacja zaburzeń stawów skroniowo żuchwowych

METODA GERBERA

Układ narządu żucia składa się z kilku ściśle powiązanych ze sobą elementów, takich jak: kości szczęki, żuchwa, mięśnie, układ nerwowy i oczywiście zęby. Aby bezproblemowo funkcjonować muszą być zsynchronizowane. Problemy w jednej grupie będą wpływać na funkcjonowanie całości. Dlatego tak ważne staje się diagnozowanie problemów z szerszej perspektywy niż tylko np. samych zębów. Badania profesora Gerbera nad wzajemnymi relacjami między stawem skroniowo-żuchwowym, układem mięśniowo-nerwowym i zębami doprowadziły do stworzenia doskonałego systemu obejmującego zarówno metody diagnostyczne jak i leczenie.

 

Problemy ze zwarciem, znane również pod nazwą choroby okluzyjnej, powodują nieprawidłową pracę mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, przedwczesne niszczenie zębów, a nawet mogą prowadzić do bólów głowy.

Zaburzenia zwarcia i stawu skroniowo-żuchwowego pozostają często nieprawidłowo zdiagnozowane ze względu na łatwość pomylenia objawów z niegroźnymi bólami zębów, bólem ucha, zatok, objawami okulistycznymi, czy migrenowymi bólami głowy. W takich wypadkach stan pacjenta najczęściej pogłębia się, ponieważ leczona jest niewłaściwa choroba, a przyczyna problemu pozostaje nieznana.

 

Aby zapewnić możliwie dokładną diagnozę, przeprowadzany jest kompleksowy zestaw badań oparty o łuk twarzowy oraz kondylator Gerbera, co w połączeniu z dokładną analizą zdjęć pantomograficznych i tomograficznych daje lekarzowi pełny obraz nieprawidłowości okluzyjnych.

Diagnostyka metodą Gerbera jest bardzo wszechstronna, dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest całkowicie bezbolesna, nieinwazyjna i nie naraża pacjenta na dyskomfort. Ma ona zastosowanie u pacjentów posiadających częściowe uzębienie, nie posiadających go w ogóle oraz u pacjentów posiadających pełne uzębienie, ale potrzebujących przywrócenia jego funkcji, czy korekty estetyki.

Dzięki tej metodzie możliwe stają się zabiegi nieosiągalne przy użyciu tradycyjnych metod, ponieważ byłyby one zbyt ryzykowne.

Metoda ma wiele zastosowań i zalet, pozwala na zdiagnozowanie, przeprowadzenie i późniejsze zweryfikowanie, czy leczenie odbyło się prawidłowo.

Diagnostyka ta jest dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Jest bezpieczna, bez narażania pacjenta np. na naświetlanie promieniami RTG, absolutnie nieinwazyjna, bezbolesna. Czas trwania badania: ok. 40 minut.

Dzięki tej metodzie możliwe stają się zabiegi nieosiągalne przy użyciu tradycyjnych metod,
ponieważ byłyby one zbyt ryzykowne.Metoda ma wiele zastosowań i zalet, pozwala na zdiagnozowanie, przeprowadzenie i późniejszezweryfikowanie, czy leczenie odbyło się prawidłowo.Diagnostyka ta jest dla każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Jest bezpieczna, bez narażaniapacjenta np. na naświetlanie promieniami RTG, absolutnie nieinwazyjna, bezbolesna. Czas trwaniabadania: ok. 40 minut.

Warto bowiem wiedzieć, że nieprawidłowe kontakty międzyzębowe, zaciskanie zębów, bruksizm, generują wiele powikłań:

Diagnostyka metodą dr Gerbera pozwala na:

Jeżeli pacjent zgłasza się na rehabilitacje stawu skroniowo- żuchowewgo prosimy, aby jama ustna była wysanowana ( wszystko wyleczone)

INNOWACYJNY LASER FOTONA LIGHT WALKER

Należy do najnowszej generacji laserowych systemów dentystycznych. Połączenie dwóch wiodących na świecie laserów w jednym urządzeniu daje niezrównane korzyści w stomatologii.

Pierwszy z laserów to laser Er:YAG, cechujący się największą prędkością borowania w tkance twardej.

Drugi system to laser Nd:YAG, pozwalający na precyzyjne zabiegi w obrębie tkanek miękkich. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania tego lasera w endodoncji, chirurgii oraz zabiegach medycyny estetycznej.

Obydwa lasery zawierają w sobie zastrzeżoną przez firmę Fotona technologię zmiennego kwadratowego impulsu QSP, pozwalającą na uzyskanie większej skuteczności w ściśle zdefiniowanych impulsach lasera (pięć różnych czasów trwania impulsu).

Zalety stosowania lasera:

Zastosowanie laserów w stomatologii jest bardzo szerokie:

Implanty

Dorosły człowiek posiada 32 zęby. Sporo, prawda? Utrata jednego, a nawet dwóch nie powinna być wielkim problemem. Nadal pozostanie około 30 zębów, które spokojnie będą pełnić swoją funkcję. Błąd! Zęby to gracze drużynowi. Jak jest cała drużyna sprawdzają się doskonale. Jak brakuje zawodników to cała drużyna się sypie. Dość dosłownie.

Prawda jest taka, że ubytki w uzębieniu mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o brak pewności siebie i zmniejszoną skłonność do uśmiechania się. Brak nawet jednego zęba sprawia, że siły w czasie żucia nierównomiernie się rozkładają. Może to doprowadzić do osłabienia sąsiadujących zębów. Szpara po zębie to doskonałe miejsce dla resztek jedzenia, które szybko staje się pożywką dla bakterii. Przy większej ilości ubytków mogą pojawić się trudności z mówieniem i bóle głowy.

W całej tej trudnej sytuacji pomocą służą implanty.

 

Pracujemy na implantach firmy NEO BIOTECH oraz STRAUMANN

co to jest implant

Dawniej było tak, że ze stratą zęba trzeba było się zwyczajnie pogodzić. Już tak nie jest! Obecnie dziedzina protetyki pozwala nam uzupełnić zarówno pojedyncze ubytki, jak i brak całego uzębienia. Wszystko może wyglądać identycznie jak naturalne zęby, więc nikt nie zauważy różnicy. A teraz wracamy do głównego pytania. Co to jest implant? Implanty to protezy, które stosuje się, gdy zostanie usunięty cały ząb wraz z korzeniem. Wszczepia się je w miejsce usuniętego korzenia i po wygojeniu przejmują jego funkcję. Na implanty nakłada się protetyczne korony, dzięki którym w naszych ustach pojawia się zupełnie nowy sztuczny ząb.

Czy korona jest związana z implantem? I tak, i nie. Korony są konieczne, aby implanty wyglądały jak naturalne zęby. Korona jednak może funkcjonować bez implantów. Jeżeli z jakiegoś powodu nasz ząb ulegnie poważnemu uszkodzeniu, ale korzeń dalej będzie cały i zdrowy, można wtedy naprawić ubytek za pomocą korony. Ząb zeszlifowuje się i nakłada na niego protezę.

Wiele protez nie stymuluje kości. Nasze naturalne zęby pomagają nam przeżywać. To oczywiste. Ale jednocześnie siły w trakcie żucia naciskają na zęby, a te przekazują te siły na korzeń. Ten zaś stymuluje kość, dzięki czemu pozostaje mocna i zdrowa. Ogromnym plusem implantu jest właśnie to, że w działaniu jest jak korzeń. Siła żucia naciska na koronę, a ta przekazuję ją na implant, który stymuluje kość.

Jak wygląda implant zęba?

Sam w sobie implant zęba nie jest szczególnie okazały. Trudno się dziwić, implant ma zastąpić korzeń i nie będzie widoczny na zewnątrz. Jak więc wygląda implant zęba? To niewielka tytanowa śruba, którą wszczepia się w kość. Na zewnątrz wystaje nieduży fragment, na który mocuje się koronę zęba. Gdyby nie ona uśmiech wyglądałby cokolwiek dziwnie.

Endodoncja

dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek około wierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.
Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.
Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu.